Nodevumi 2023

Latvijas Universitātei (LU) ir izstrādāts Vispārējā līdzsvara modelis (VLA), kurš tapis sadarbībā ar uzņēmuma E3 Modelling (E3M) pētniekiem Eiropas Komisijas (EK) tehniskās palīdzības projekta ietvaros. VLA modelis ir datorsimulācija (GAMS datorprogrammā), kas ar vienādojumu sistēmu raksturo visu tautsaimniecības nozaru mijiedarbību. VLA modelis ir instruments, kas ļauj novērtēt enerģētikas un klimata politikas pasākumu ietekmi uz makroekonomiskajiem rādītājiem tautsaimniecības nozaru dalījumā (tajā skaitā uz nozarēm, kas nav tieši saistītas ar enerģētiku), kā arī uz sociālekonomiskajiem rādītājiem.
LU pētnieki praktiski aprobēja VLA modeli trīs politikas scenārijos - oglekļa dioksīda nodokļa celšana, publiskās investīcijas ēku siltināšanā, akcīzes nodokļa pieaugums degvielai. VLA modelis ļauj saprast, vai šādu un tamlīdzīgu politikas iniciatīvu rezultātā palielināsies iekšzemes kopprodukts (nozaru dalījumā), privātais patēriņš un eksports; kā tās ietekmēs darba tirgu (par cik palielināsies nodarbināto skaits un samazināsies  bezdarba līmenis), cik lielā mērā pieaugs algas un budžeta ieņēmumi.

GALA ZIŅOJUMS PDF

27. martā notika Latvijas Universitātes Produktivitātes zinātniskā institūta “LU domnīca LV PEAK” organzētā LU 81. starptautiskās zinātniskās konferences sekcija “VEIKSMĪGA ENERĢĒTIKAS TRANSFORMĀCIJA: PLAISA STARP AMBĪCIJĀM UN RĪCĪBU”. Konferences sekcija tapusi sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.

Konferences sekcija tika veltīta enerģētikas pārejas procesu un to izaicinājumu apspriešanai, kā arī, lai prezentētu recenzētu monogrāfiju “Towards Climate Neutrality: Economic Impacts, Opportunities and Risks”, kura tapusi LU domnīcas LV PEAK zinātniskā projekta “Klimata mērķu ekonomiskās ietekmes modelēšana un analīze” ietvaros un balstās uz 2022. gada 18. martā LU domnīcas LV PEAK rīkotās LU 80. zinātniskās konferences sekcijas “Virzība uz klimata neitralitāti: ietekmes, iespējas un riski” materiāliem. Monogrāfija ietver visaptverošu enerģētikas ekspertu grupas no septiņām valstīm pētījumu par enerģētikas pārejas procesu uz klimata neitralitāti un tā izaicinājumiem, izvērtējot gan globālās tendences trīs enerģētikas trilemmas dimensijās – ilgtspēja, pieejamība un drošums, gan atspoguļojot dažādu valstu konkrētus piemērus enerģētikas pārejas instrumentu ieviešanā.

Konferences sekcijas mērķis bija nodrošināt platformu, kur tikties zinātniekiem, pētniekiem un nozares profesionāļiem, lai apmainītos ar idejām, atziņām, pētījumu rezultātiem un apspriestu aktuālos ar enerģētikas transformāciju saistītos jautājumus.

Konferences sekcija norisinājās Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28. Pasākumam bija hibrīda formāts ar iespēju apmeklēt klātienē un pieslēgties attālināti. Tas bija skatāms LU interneta mājaslapā un sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, kā arī LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes Facebook lapā.

Konferences sekcijas programma

Konferences sekcijas kopsavilkums (PDF)

Prezentācijas

I daļa

Edmunds Valantis, Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs : Enerģijas transformācija no ekonomiskās attīstības skatu punkta

Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieks : Eiropas enerģētikas politika. No īstermiņa risinājumiem līdz ilgtermiņa perspektīvām

Mihails Kozlovs, Eiropas Revīzijas palātas loceklis, VI apakšpalātas «Tirgu regulējums un konkurētspējīga ekonomika» vadītājs : Kā Eiropas Savienībai veicas ar  ambiciozo enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanu?

Prof. Andris Piebalgs, Bijušais Eiropas Savienības enerģētikas komisārs, Eiropas Universitātes institūta profesors, Starptautiskās metāna emisiju observatorijas īstenošanas komitejas priekšsēdētājs : Kā panākt globālu izrāvienu - metāna emisiju mazināšanas piemērs

II daļa

1.   Energy and environmental systems modelling design: Scenario modelling for Latvia

Autors: REĶIS Jānis